szkolenia bhp
Zadzwoń
Dowiedz się więcej

+48 691 021 664

Lub napisz do nas Wyślij zapytanie
Strona główna»Artykuły BHP»Środki ochrony indywidualnej»Środki ochrony rąk

Środki ochrony rąk

Głównymi środkami ochrony indywidualnymi osłaniającymi kończyny górne są rękawice ochronne i rękawice robocze. Powodowane jest to przez to, że najbardziej narażone na działanie szkodliwych czynników podczas pracy są dłonie pracownika. Wyróżnia się jeszcze rzadziej stosowane dłonice, woreczki, palce, trójpalce, ochraniacze nadgarstka i nałokietniki. Rękawice mogą mieć od jednego do pięciu palców, bezpalcowe i ze skróconymi palcami. W szczególnych warunkach stosowane są też tzw. rękawice biologiczne, mające postać kremu nakładanego na dłonie. Ponadto dostępne są inne częściowe ochrony rąk tj. ochraniacze palców, dłoni, nadgarstka i przedramienia, ochraniacze łokcia i ramienia.

 Innym kryterium podziału są właściwości ochronne rękawic, które dzielimy na chroniące przed następującymi szkodliwymi czynnikami: mechanicznymi, chemicznymi, biologicznymi, termicznymi oraz rękawice elektroizolacyjne, antywibracyjne i w stosowane przy pracach zagrożonych wybuchem.

W zależności od poziomu ryzyka, przed jakim mają chronić dłonie rękawice dzielimy na:

Rękawice stosowane w warunkach niskiego ryzyka. To rękawice chroniące przed powierzchniowymi urazami skóry, przed środkami chemicznymi o delikatnym działaniu, używane w temperaturze nieprzekraczającej 50oC. Do tej grupy należy większość zwykłych rękawic roboczych.

Rękawice do prac przy średnim ryzyku uszkodzenia. Rękawice tej kategorii chronią przed chemikaliami i uszkodzeniami mechanicznymi. Są to rękawice chroniące przed temperaturą do 100oC.

Trzecią kategorią są rękawice stosowane w sytuacjach wysokiego ryzyka wystąpienia uszkodzenia. Mają one zastosowanie wówczas, gdy istnieje duże ryzyko uszkodzenia dłoni np. w pracy z bardzo agresywnymi substancjami chemicznymi lub przy wysokim napięciu.

Szeroka gama rękawic ochronnych oferowanych przez naszą firmę gwarantuje, że nasi Klienci dobiorą odpowiedni typ rękawic do charakteru każdej wykonywanej pracy. Zakupione przez Państwa rękawice zapewnią pełny komfort w trakcie wykonywania różnorodnych prac.