szkolenia bhp
Zadzwoń
Dowiedz się więcej

+48 691 021 664

Lub napisz do nas Wyślij zapytanie
Strona główna»Artykuły BHP»Środki ochrony indywidualnej»Środki ochrony układu oddechowego

Środki ochrony układu oddechowego

W niektórych środowiskach pracy występują szkodliwe substancje, których działanie niekorzystnie wpływa na układ oddechowy pracownika. Substancje niebezpieczne wchłaniane do organizmu człowieka drogą oddechową są uważane za czynniki wysokiego ryzyka. Stają się często przyczyną przewlekłych chorób zawodowych. Mieszaniny różnych związków chemicznych, które reagują ze sobą w powietrzu, prowadzą do wystąpienia niedoboru tlenu.

Dlatego środki chroniące drogi oddechowe przed substancjami chemicznymi i zapyleniem posiadają najwyższą trzecią kategorię, czyli zabezpieczają przed zagrożeniami z najwyższym ryzykiem utraty zdrowia. Wdychane powietrze przez pracownika powinno być zdatne do oddychania, czyli stężenie substancji w powietrzu, temperatura powietrza nie mogą przekroczyć dopuszczalnych norm a zawartość tleny w powietrzu musi być wyższa niż 17 % jego objętości.

Pierwszym rodzajem środków ochrony układu oddechowego jest sprzęt oczyszczający powietrze. Tego rodzaju artykuły BHP oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji chemicznych i pyłów. Odbywa się to za pomocą filtrów, pochłaniaczy, filtropochłaniaczy zamontowanych w maski, półmaski, kaptury i hełmy.

Drugą kategorią rodzajową ochraniaczy układu oddechowego jest sprzęt filtrująco – pochłaniający, który zabezpiecza użytkownika jednocześnie przed szkodliwymi gazami i pyłami.

Trzecim rodzajem sprzętu jest sprzęt izolujący, który separuje pracownika od powietrza zawierającego szkodliwe czynniki, a w tym samym czasie zapewnia dopływ powietrza z innego źródła (np. butle z tlenem)

Ostatnią kategorią sprzętu chroniącego układ oddechowy jest tzw. sprzęt ucieczkowy, który nie jest używany podczas pracy tylko w nagłych wypadkach, gdy należy jak najszybciej opuścić miejsce zagrożenia.