szkolenia bhp
Zadzwoń
Dowiedz się więcej

+48 691 021 664

Lub napisz do nas Wyślij zapytanie
Strona główna»Artykuły BHP»Środki ochrony indywidualnej»Środki ochrony głowy

Środki ochrony głowy

 

Podstawowym środkiem BHP i głównym zabezpieczeniem głowy pracownika jest przemysłowy hełm ochronny. Zabezpiecza on głowę przed uderzeniem, wszędzie tam gdzie istnieje ryzyko urazów głowy. Hełm chroni przed uderzeniami spowodowanymi przez spadające przedmioty oraz przed uderzeniem głowy o wystające elementy konstrukcji maszyn i urządzeń występujących w zakładzie pracy. Hełmy ochronne pozwalają na skuteczną ochronę przed takimi zagrożeniami a dodatkowo mogą chronić przed odpryskami stopionego metalu, porażeniem prądem i wysoką temperaturą.

Wybierając hełm ochronny musimy zwrócić uwagę na kilka cech, charakteryzujących jego użyteczność. Pierwszym istotnym parametrem jest zakres temperatur, w których można go stosować. Następnie czy zabezpiecza pracownika przed innymi czynnikami niebezpiecznymi jak np.: porażenie prądem. Należy wziąć też pod uwagę możliwość występowania na stanowisku pracy czynników mogących wpływać na właściwości ochronnych hełmu np. czynników chemicznych, oraz wywoływanie w czasie jego użytkowania dodatkowych zagrożeń (powstawanie ładunków elektrostatycznych na skorupie hełmu może być niebezpieczne przy pracy w otoczeniu wybuchowym). Koniecznie trzeba sprawdzić okres przydatności hełmu do użycia i jego kompatybilność do innych środków ochrony indywidualnej (osłony twarzy, nauszniki przeciwhałasowe).

Prawidłowy dobór hełmu ochronnego dla danego stanowiska pracy jest warunkiem skutecznej ochrony głowy. Nasza firma pomoże w dobraniu odpowiedniego jego rodzaju do wykonywanej przez pracownika pracy.