szkolenia bhp
Zadzwoń
Dowiedz się więcej

+48 691 021 664

Lub napisz do nas Wyślij zapytanie
Strona główna»Artykuły BHP»Środki ochrony indywidualnej»Środki ochrony twarzy i oczu

Środki ochrony twarzy i oczu

Do tej kategorii zaliczamy wiele środków ochrony indywidualnej osłaniających oczy wraz z ich najbliższym otoczeniem, a także ochraniających twarz, szyję, uszy i kark. Do tego rodzaju środków ochronnych zaliczamy: okulary ochronne, gogle ochronne, osłony twarzy, przyłbice spawalnicze, tarcze spawalnicze.

Okulary ochronne dostępne są w wersji z bocznymi osłonami lub bez osłon. Soczewki okularów wykonane są ze szkła odpornego na potłuczenie lub z tworzywa sztucznego. Okulary bez specjalnych filtrów służą jako ochrona przed odpryskami różnych materiałów lub cieczy. Natomiast szkła z filtrami ochronnymi mogą chronić przed promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym jak i przed jaskrawym światłem

Gogle ochronne tym się różnią od okularów ochronnych, że ściślej obejmują twarz w okolicy oczu użytkownika. Mają właściwości, które zabezpieczają przed zaparowaniem szkieł. Istnieją też gogle z pośrednim systemem wentylacji zabezpieczającym przed szkodliwymi czynnikami chemicznymi.

Osłony twarzy wykonywane są z tworzyw sztucznych lub metalowych siatek. Mogą chronić przed szkodliwym promieniowaniem. Przystosowane są do użytkowania w różnych środowiskach w zależności od zastosowanego tworzywa czy kształtu konstrukcji. Często ochraniają też szyję i podbródek.

Przyłbice spawalnicze mocowane są na głowie spawacza lub na hełmie ochronnym. Składają się z korpusu, ramki i nasady filtrów i ochraniają całą twarz.

Tarcze spawalnicze niezakładane są na głowę użytkownika tylko są trzymane przez niego w ręku podczas spawania. Ochraniają oczy, twarz i szyję. Składają się z korpusu, w którym jest umieszczona ramka na filtry. Tarczę podczas pracy spawacz trzyma za rękojeść.

 Sprzęt chroniący oczy i twarz może osłaniać przed czynnikami biologicznymi, mechanicznymi, termicznymi, promieniowaniem optycznym. Różnego rodzaju artykuły BHP używane przez spawaczy chronią oczy przed łukiem powstającym przy zwarciu elektrycznym podczas spawania.