szkolenia bhp
Zadzwoń
Dowiedz się więcej

+48 691 021 664

Lub napisz do nas Wyślij zapytanie
Strona główna»Artykuły BHP»Środki ochrony indywidualnej»Środki ochrony słuchu

Środki ochrony słuchu

Przed nadmiernym hałasem występującym w zakładach pracy ochronią nas tzw. ochronniki hałasu. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej pracodawca ma obowiązek zapewnić ochronę pracowników przed zagrożeniami związanymi z narażeniem na hałas. W pierwszej kolejności pracodawca powinien zastosować takie środki techniczne, aby tego hałasu było jak najmniej (np. wyciszyć maszyny i urządzenia, zastosować ekrany dźwiękochłonne). Gdy zastosowane środki nie zmniejszą hałasu do dopuszczalnego poziomu pracownicy powinni otrzymać indywidualny sprzęt ochrony słuchu odpowiednio dobrane do poziomu hałasu. Ochronniki słuchu dzielimy na: nauszniki przeciwhałasowe, wkładki przeciwhałasowe.

Nauszniki przeciwhałasowe to dwie czasze tłumiące, które nakładane są na małżowiny uszne i przylegają do głowy wokół uszu poduszkami wypełnionymi pianką z tworzyw sztucznych (PCV lub poliuretan) lub cieczą. Czasze tłumiące hałas wypełnione są materiałem pochłaniającym dźwięki. Nauszniki występują w trzech rozmiarach: małym, dużym i normalnym. Mogą być sprzętem niezależnym (ze sprężyną dociskową zakładaną na głowę lub na kark) lub mocowanym do hełmów ochronnych.

Wkładki przeciwhałasowe to ochronniki, które są używane w zewnętrznym kanale słuchowym. Mają za zadanie szczelne zamknięcie kanału słuchowego, aby zabezpieczyć ucho wewnętrzne przed nadmiernym hałasem. Wkładki przeciwhałasowe dostępne są w dwóch wariantach: zwykłe pojedyncze zatyczki najczęściej jednorazowe, i zatyczki łączone łukiem lub sznurkiem zwykle wielokrotnego użytku. Wkładki wykonane są z miękkich materiałów takich jak sylikon, wata mineralna, guma i inne tworzywa sztuczne. Pod wpływem temperatury ciała ulegają rozszerzeniu w kanale słuchowym i doskonale tłumią hałas.